Kapat Hoşgeldin, Ziyaretçi | Oturum AçKayıt Ol

Karanfil Şairi / Türkiye Gazetesi 14.02.2002

Karanfil Şairi / Türkiye Gazetesi 14.02.2002
Ferman Karaçam, “Mavera”yla başladığı şiir yolculuğunun duraklarını anlatırken, yüreğini de ele veriyor: “Benim yüreğim her an bekliyor, istiyor, umuyor, gözlüyor, diliyor...”

Ferman Karaçam’ı dergici olarak tanıdık ilk önce. Başarılı çalışmalara imza attı ve ardından radyocu olarak çıktı karşımıza. Birey Yayıncılık’tan çıkan iki kitabı “Karanfil” ve “Aşk Buzlu Bir Yanardağ” ile de uzun süre saklamayı başardığı şairliğiyle tanıştık. Bir dönemin usta kalemlerinin buluştuğu “Mavera” dergisinde görmüştük uzun süre kendisini. O yüzden, bu derginin ismi anıldığında “Mavera, her güzel mevsim gibi gittiği topraklara güzellik ve sevinç kattı. 

Bizim kuşağın hamuru o güzelim yağmur sularıyla yoğruldu. Son derece verimli bir dergiydi. Hatta dergiden ziyade o kendi çapında bir okul oldu. Mavera aynı zamanda ürettiğimiz değerlerin ölçütüydü. Yazılarımız, ürünlerimiz orada yayınlanırsa belli bir olgunluğu yakalamış anlamına geliyorsun bu. Değilse daha çalışılacak demekti. Zaten rahmetli Zarifoğlu bunu açıkça ifade ederdi. O dönemin çalışan, üreten genç insanları bugün belli yerlerde olan, çıtayı aşmış kimselerdir” diyor.

Gül Çocuk’tan sonra 

Sonra “Gül Çocuk”... Cahit Zarifoğlu, Mustafa Ruhi Şirin, Ferman Karaçam, Mevlana İdris ve diğerleri... 

Ama şair Karaçam oldukça duygusal biri ve bunun da fıtrî olduğuna inanıyor.

“Gül Çocuk”tan sonra açan “Karanfil”... 

“Karanfil, Gül Çocuk’tan sonra açtı. Demek ki daha çocukmuş, önce açmasına imkan yokmuş, büyümüş, açmış. Sanırım bunlardan birisi olsaydı o zaman o da bir Karanfil olurdu herhalde. Karanfil, benim ömrüm için tam bir Karanfil’dir gerçekten. Sümbül... ve diğerlerinden farklıdır. Çünkü O’nun acılığındaki tadı ömrüme katan bir tek tad ve renk olmadı bu dünyada; buruk bir tatlılık, kıpkızıl bir acı.”

Ya “Aşk Buzlu Bir Yanardağ”a ne demeli? 

“Aşk Buzlu Bir Yanardağ, aşk’a yenilmenin adı değildir. Belki bir teslimiyet ve bir hal’deyken farklı bir hal’i yaşamanın diğer adıdır. Aşk’ın hal’den hale alıp götüren rüzgarına kim teslim olmamış ki? Aşkın öncesinde yüreğiniz soğuk veya ılıman bir yanının olduğunu sonradan anlıyorsunuz. Aşk’tan sonra hep ateş, hep alev, hep kor. Ama benim asıl söylemek istediğim, iki uç ve normalde birbirine ters gibi olan değerleri aynı anda yaşamaktır.”

Dergi, radyo, şiir... 

Karaçam’ın yüreğinde dergi, radyoculuk, çocuk şiirleri ve aşk şiirleri var. Yayın hayatında dergiciliğin ayrı bir yeri olduğunu biliyoruz ama o şiir merkezli durmayı tercih ediyor ve son yıllardaki duasını paylaşıyor bizimle:

“Yürek her yeni günde yeni bir müjdenin aydınlığına uyanır. Yürek için müjde vazgeçilmez bir gıdadır. Yaşam için gerekli olan havadır, sudur. Yürek muştusuz yaşayamaz. Muştu demek umut demektir, çünkü umudun öbür adıdır muştu. Yürek onu bekleyerek, onu umarak, hep gelecekmiş gibi düşünerek açar gözlerini dünyaya. Umutsuzluk yani müjdenin gelmeyeceğini varsaymak, karanlıkta kalmaya, zifir gibi bir hayatı yaşamaya benzer. Bu ise yüreği katılaşmaya, soğutmaya, geleceğe karşı duyarsız ve beklentisiz kalmaya iter. Oysa benim yüreğim her an bekliyor, istiyor, umuyor, gözlüyor, diliyor. Elimde de, dilimde de, yüreğimde de en büyük müjdenin gelip gönül diyarımıza konaklayacağına dair ümit ve dualarım var.”

Karanfil’den 

yoluma düştün
kan kırmızısı karanfil
işte bu yüzden her şey bir anda oldu
feahsenbesen yatağında öldürüldü
kara kız
ebediyyen lanetlendi ve saçlarından
asıldı darağacına
nietzche çıldırdı
spinoza canına kaydı
ve gözlerin denizi içti bitirdi
sahi
ben şimdi ne yapacağım deniz olmadan
karanfil
...
gitme
ellerim koynumda kalmasın
gitme
yaman oluyor serçe kuş üşümeleri
yaman oluyor yürek titreyişleri
yaman oluyor ellerine özlem
yaman oluyor yanık türküler
dinlemek
yaman oluyor vurulmak zeytin karası gözlerine
ey güzellerin gül perisi, güzelliğin abidesi
kara gözlüm
gülçehre’m
yaman oluyor sesine alışmak
yaman oluyor karanfili biçmek ansızın...

Henüz hiç yorum yapılmamış...

Yorum Yap

(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur.


Captcha