Kapat Hoşgeldin, Ziyaretçi | Oturum AçKayıt Ol

Emek Bayramı mı Dediniz?

Emek Bayramı mı Dediniz?
Güneş ürkek bir tavşan gibi boz bulutların altından bir görünüp bir kayboluyor. Ilık ve tedirgin edici bir İstanbul sabahı. Trafik önceki günlere göre daha rahat ve akıcı. Bu gün bir Mayıs. Gelişini, gelmeden haftalar önce mutlaka bilirsiniz. Duvarlara afişler asılır. Genellikle koyu kırmızı ve siyah renklerin kullanıldığı afişlerde sert bir hava sezersiniz. Kötü bir şeyler olacak. Dövüşme, kavga, vuruşma. En azından bir ağız dalaşı. Ama mutlaka bir şeyler, acıtıcı şeyler olacak dersiniz içinizden. Afişlerdeki yazılara bakınca, içiniz daha da kararır. " haydin", "toplanın", "gelin" – bu arada afişimizde mutlaka sıkılmış yumruk resmi de vardır- " meydanlara yürüyoruz ",…. gibi. Bir cadı kazanıdır başlar kaynamaya. Homurtular, parmak sallamalar, tehditler gelir ardından.
Emeğin adına konuşanlar " hele o gün bir gelsin görürüsünüz neler olacak" der gibi, sopalarını gösterince, milletin örgütlüsü olan devlet adına, yani milletin adına konuşanlar da altta kalmak istemez, onlarda bir yandan aynı ses tonuyla cevap yetiştirirken, diğer taraftan da coplarını çıkarırlar.
Böylece emeğimizin, alınterimizin bayramını kutlamaya yakında başlayacağımız anlaşılır, benim ülkemde!
Bayramların gelişlerinden böyle mi haber verilir, bayramların kendileri gelmeden önce insanların içine, korku, kaygı, tedirginlik hissi mi aşılanır? Afişlere, bir süre sonra sert sert konuşmalar, ciddi ciddi pazu göstermeler de eklenince, artık siz o ülkenin bir vatandaşı olarak kavganın ve dövüşün geleceğini bile bile beklersiniz mayısın birini. Bu mudur emeğin bayramı ? ben ne böyle bir emek biliyorum, ne de böyle bir bayram. Harflerine, kelimelerine, kavramlarına, kendisi tarafından kendi eliyle ihanet etmiş bir başka toplum var mıdır acaba? Bunu bilmem, araştırmacılar araştırsınlar. Ama şunu biliyorum, emek kainatın kalbidir. Taş atan kalbimizi taşlamıştır. Gaz sıkan da kalbimize sıkmıştır.
Kağıt afişler üzerinde küçük zalimlikler yapmanız belki tebessümle karşılanabilir fakat, emek adına şehirlerin altını üstüne getirmenize asla müsaade edemem.
Siz kimsiniz, sizler kimlersiniz ki, benim kutsallarım adına, benim şehrimin sokaklarında terör estiriyorsunuz?
Yazıklar olsun hepinize

Henüz hiç yorum yapılmamış...

Yorum Yap

(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur.


Captcha